Łucja Bielec, szefowa Fundacji SOS Życie, od 25 lat zajmuje się w Polsce realizacją programów profilaktycznych wczesnego wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy dla kobiet

Co daje kompleksowa diagnostyka w profilaktyce raka piersi i jego leczeniu? Daje kobietom poczucie bezpieczeństwa, gdy chodzi o ich zdrowie i życie. Nie ma innej drogi.

Coraz częściej kobiety w Polsce są przekonane, że wcześnie wykryty nowotwór piersi jest uleczalny i chętnie idą na profilaktyczne badanie mammograficzne. Bo wiedzą, że to badanie może uratować im życie, zwłaszcza w okresie, gdy ryzyko zachorowania zwiększa się po 50 roku życia. Idą na mammografię do przychodni lub mammobusu, który zaparkował w okolicy, wykonują to badanie i okazuje się, że otrzymują informację: wynik nie jest jednoznaczny, potrzebna jest dalsza diagnostyka.

I tu zaczyna się dramat wielu kobiet

Na czym on polega? Po pierwsze co to znaczy, że wynik nie jest jednoznaczny? Lekarz radiolog coś dostrzegł, ale potrzebne są kolejne badania, USG piersi, może biopsja? Jeśli kobieta trafi na empatyczną sekretarkę medyczną lub rejestratorkę, która wydaje wynik, usłyszy, że to nic podejrzanego. Dodatkowe badanie jest konieczne, aby dokładnie opisać charakter zmiany widocznej na mammografii. Wiele kobiet już na tym etapie nie ma szansy porozmawiać i uzyskać informacji, ponieważ powiadomienie otrzymuje pocztą. Z listy ośrodków wykonujących dalszą diagnostykę musi wybrać, zadzwonić i umówić się. Trafia na kolejkę, zniechęca ją też duża odległości od miejsca zamieszkania. Na dany moment nie ma żadnych objawów, więc rezygnuje. Brak koordynacji sprawia, że liczba badań mammograficznych rośnie, a jednocześnie zwiększa się liczba zgonów z powodu późno wykrytego raka piersi.

Zostawione same sobie, a kompleksowość w profilaktyce

Kompleksowość w diagnostyce profilaktycznej, która jest stosowana we wszystkich krajach zachodniej Europy, łagodzi dramaty kobiet. Gdy tylko lekarz kieruje ją po mammografii do dalszej diagnostyki, koordynatorki  umawiają ją na badanie dodatkowe uzupełniające telefonicznie, wskazując konkretny dzień i godzinę wizyty. Dostaje pełną informację, wyjaśniającą co się dzieje. Kobiety przeważnie tak potraktowane są spokojniejsze, bo rozumieją sytuację i mają wyznaczoną ścieżkę postępowania.

Wiem, co się ze mną będzie działo. Jestem pod kontrolą

Na tym wsparcie pacjentki się nie kończy. Kobiety korzystają z psychoterapii, ze wsparcia innych kobiet w ramach stowarzyszeń amazońskich, funkcjonujących w całej Polsce. W Fundacji SOS Życie od samego początku kompleksowość w profilaktyce raka piersi i raka szyjki macicy jest jednym z istotnych priorytetów i dlatego po diagnozie nowotworu kobieta jest umawiana w poradni onkologicznej w najbliższym centrum onkologii, aby ułatwić jej dostęp, a potem mieć pewność, że zgłosiła się do leczenia.

Koordynacja daje pewność

Kompleksowość w profilaktyce daje kobiecie poczucie bezpieczeństwa, że jest w jednych rękach i bez zbędnej zwłoki przebiega proces stawiania diagnozy jej zdrowia. Dlatego ważne jest, aby pełna diagnostyka odbywała się w ramach jednej placówki. Bo wykonanie profilaktycznej mammografii to dla wielu kobiet dopiero początek mierzenia się ze stresem, lękiem i bezradnością, bo gdy to pierwsze badanie wykaże zmianę, potrzebna jest dalsza diagnostyka. Kompleksowość to dziś konieczność. Gdy jedna placówka koordynuje ten proces stawiania szybkiego rozpoznania, jedynie wtedy mamy pewność, że do leczenia trafi pacjentka z wcześnie zdiagnozowanym nowotworem piersi.

Wszyscy mają korzyść z wcześnie wykrytego nowotworu

Skuteczne i oszczędne leczenie to pożytek dla wszystkich. Kobiety mają coraz częściej zachowaną pierś dzięki operacjom oszczędzającym i celowanym, najnowocześniejszym terapiom. Lekarze i terapeuci specjalizują się i nabywają coraz większego doświadczenia dzięki powstawaniu wyspecjalizowanych jednostek Breast  Cancer Unit, dedykowanych kompleksowemu leczeniu raka piersi w/g najwyższych standardów światowych. Lekarze z dumą prezentują dane pokazujące dobre praktyki i najlepsze możliwe wyniki leczenia raka piersi oraz wysoki poziom poczucia bezpieczeństwa i satysfakcji pacjenta. Rządowe agendy mierzą efektywność badań profilaktycznych i z zadowoleniem analizują oceny ekonomiczne, bo widzą realne oszczędności w tak działającym systemie. Bo kompleksowość się liczy!