Cytologia to badanie, które może uratować kobiecie życie i nie ma w tym krzty przesady. Pozwala na wykrycie 90 proc. przypadków raka szyjki macicy, 50 proc. przypadków raka trzonu macicy i 10 proc. przypadków raka jajnika. Pamiętasz, kiedy ostatni raz robiłaś cytologię?

Magda Ważna, Medonet.pl

Cytologia to badanie ginekologiczne, które polega na zebraniu materiału do badań z błony śluzowej szyjki macicy. Na pierwszą cytologię warto umówić się po rozpoczęciu współżycia lub nie później niż w wieku 20-25 lat. Zwykle cytologię wykonuje się raz na trzy lata, jeśli wynik ostatniego badania był prawidłowy.

Ważne! Nie ma górnej granicy wieku, powyżej której nie ma potrzeby wykonywania cytologii. Wspomnij o tym swojej mamie czy babci, ponieważ nawet kobiety, które przeszły menopauzę i nie miesiączkują, powinny regularnie wykonywać to badanie.

Jeśli regularnie odwiedzasz gabinet ginekologa, zapewne pamiętasz też o wykonywaniu cytologii. Niestety badania pokazują, że ponad 3 mln Polek nie chodzi regularnie do ginekologa i zaniedbuje tym samym profilaktykę. Z ankiety przeprowadzonej w ramach Narodowego Testu Zdrowia Polaków przygotowanego przez Medonet, wynika, że co trzecia kobieta wykonała cytologię w ciągu ostatniego roku. 19 proc. ankietowanych nie robiło cytologii nigdy w życiu, a w grupie kobiet 24-35 lat aż 12 proc.

Jak przygotować się do cytologii?

Badanie cytologiczne nie wymaga wielkich przygotowań, ale jest kilka czynników, które mogą wpłynąć na wynik. Lekarze zalecają, żeby na dwa dni przed badaniem unikać długich kąpieli i używania kosmetyków do higieny intymnej, stosowania tamponów, dezodorantów praz proszków dopochwowych, a także kremów, globulek oraz innych postaci leków dopochwowych. Należy również powstrzymać się od uprawiania seksu i/lub używania wibratora.

Optymalnie badanie cytologiczne powinno być wykonane między 10 a 20 dniem cyklu. Nie powinno się go wykonywać w trakcie miesiączki. Całe badanie trwa dosłownie kilka minut, a wynik otrzymujemy po 3-4 dniach. Wynik badania należy skonsultować z lekarzem.

Jeśli wszystko jest w porządku, następna cytologia może być wykonana po trzech latach. Oprócz zmian nowotworowych, cytologia pozwala wykryć również infekcję dróg rodnych oraz nieprawidłowe komórki, które w przyszłości mogą przekształcić się w komórki rakowe.

Pamiętaj, że żeby odpowiednio wcześnie wykryć chorobę, należy badać się regularnie. Wpisz cytologię do kalendarza i przypomnij o niej kobietom w swoim otoczeniu.