Polki narzucają sobie codziennie dziesiątki albo nawet setki obowiązków. Praca, nauka, gotowanie, prasowanie, sprzątanie, opieka nad dzieckiem, dbanie o wygląd, samorozwój, hobby czy robienie zakupów, to tylko niewielka część z nich. W tym wszystkim brakuje im czasu dla siebie i zadbanie o swoje zdrowie. Nie wystarczy dobra dieta ani odrobina ruchu. Kluczowa jest także odpowiednia profilaktyka zdrowotna oraz systematyczne wykonywanie badań, takich jak cytologia, która trwa 5 minut, a może uchronić przed rakiem szyjki macicy i uratować życie.

W Polsce z powodu raka szyjki macicy umiera rocznie 1700 kobiet. W 2018 roku z tego powodu zginęło więcej Polek niż w wypadkach samochodowych. Polska jest w tym aspekcie negatywnym fenomenem. Lekarze z krajów skandynawskich przyjeżdżają do polskich centrów onkologii, aby na własne oczy zobaczyć pacjentki chorujące na zaawansowanego raka szyjki macicy i przyjrzeć się metodom postępowania, a w tym leczenia.

Główną przyczyną tej krytycznej sytuacji jest zbyt mała wiedza Polek na temat antynowotworowej profilaktyki zdrowia. W konsekwencji zbyt rzadko wykonują one badania profilaktyczne, które mogą uchronić między innymi przed wieloma poważnymi chorobami onkologicznymi. Według danych GUS w Polsce aż 90% kobiet w wieku 20-59 lat deklaruje, że „kiedyś” wykonało badanie cytologiczne z szyjki macicy. Oznacza to, że pacjentki nie są w stanie określić, kiedy dokładnie zrealizowały cytologię. Nie powinno to być takie trudne, ponieważ badanie należy wykonywać minimum jeden raz na trzy lata.

Badanie cytologiczne jest szybkie i proste

Rak szyjki macicy w stadium zaawansowanym jest chorobą śmiertelną. Natomiast stan przedrakowy jest w pełni wyleczalny. Dlatego tak ważne jest systematyczne wykonywanie cytologii, jako badania profilaktycznego. Umożliwia ona wykrycie stanu przedrakowego i tym samym chroni pacjentki przed zaawansowanym rakiem, przed radioterapią, chemioterapią oraz zaawansowanymi technikami operacyjnymi. Badanie cytologiczne jest bardzo proste i trwa tylko 5 minut. Z pewnością wszystkie możemy wygospodarować na nie odpowiedni moment, pomiędzy licznymi obowiązkami, które sobie narzucamy. Trochę upraszczam, ale wyobraźmy sobie, że wystarczy zaledwie jeden raz na trzy lata zrezygnować z wizyty u fryzjera, kosmetyczki czy u przyjaciółki, aby w tym czasie wybrać się na cytologię, a tym samym zadbać o własne zdrowie oraz życie. Polki deklarują, że nie mają czasu na cytologię ze względu na obowiązki szkolne, karierę zawodową, obowiązki wychowawcze i inne zobowiązania rodzinne. Jednak, czy nie są to tylko wymówki? – komentuje lek. med. Marta Mączka, ginekolog i pomysłodawczyni kampanii Salus feminis.

Systematyczne badania cytologiczne

Każda kobieta, najdalej w ciągu trzech lat od rozpoczęcia aktywności seksualnej powinna wykonać pierwszy raz badanie cytologiczne, a następnie powtarzać je najrzadziej raz na trzy lata do końca życia. Należy pamiętać, że po menopauzie kobiety dalej są narażone na choroby nowotworowe, dlatego należy kontynuować systematyczne badania, w tym badania profilaktyczne.

W ramach Projektu Salus feminis każda kobieta może wykonać bezpłatne badanie cytologiczne i uzyskać niezbędne informacje na temat najczęstszej przyczyny raka szyjki macicy, która wiąże się w około 90% przypadków z przetrwałą infekcją wirusami HPV.

Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie www.salusfeminis.pl.

***

Salus feminis

Projekt, którego celem jest zachęcanie Polek do regularnych badań cytologicznych oraz edukacja społeczna w zakresie raka szyjki macicy. W ramach Projektu każda kobieta może wykonać bezpłatne badanie cytologiczne.

Organizator

Lek. med. Marta Mączka – specjalista położnictwa i ginekologii, lekarz medycyny estetycznej, założycielka i właścicielka Centrum Medycznego KOBIETA i MATKA w Warszawie, pomysłodawczyni i propagatorka Projektu Salus feminis.

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. W zakresie ginekologii posiada umiejętności oraz wiedzę certyfikowane m.in. przez Polskie Towarzystwo Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy, przez Grupę IOTA (International Ovarian Tumor Analysis), Roztoczańską Szkołę Ultrasonografii, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.

Kontakt

Magdalena Sosna

telefon: +48 501 185 809

Robert Tarnowski

telefon: +48 504 854 329

mail: kontakt@salusfeminis.pl