Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologiczno – Ginekologicznymi „Magnolia” powstało w 2009 roku. Członkiniami są zarówno kobiety, które chorowały na raka szyjki macicy, raka jajnika, raka endometrium czy mięśniaki macicy, jak również te zdrowe.

Należymy do:

  • Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych;
  • Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.

Cel Stowarzyszenia

Podczas organizowanych spotkań zachęcamy do badań profilaktycznych – cytologii i regularnych wizyt u ginekologa. Zwracamy także uwagę na prawidłowe przygotowanie się do cytologii, badania, które pozwala wykryć skutki zakażenia wirusem HPV 16 i 18. Świadomość, że ZDROWIE jest najcenniejszym skarbem jaki posiadamy, może odmienić podejście do badań profilaktycznych.

Dla kobiet, które zmagają się z chorobą chcemy być wsparciem, chcemy dzielić się własnymi doświadczeniami, by czas leczenia i powrót do zdrowia nie był tak trudny. Ważnym dla nas tematem jest również poprawa komfortu życia po chorobie (dieta, fizjoterapia). Chcemy uświadomić kobietom, że choroba nie musi nas ograniczać – często pozwala odkryć w sobie ukryte talenty czy możliwości.

Działania

Od 2009 roku propagujemy profilaktykę raka szyjki macicy pt.: „Dbaj o siebie-wykonaj cytologię”. Brałyśmy udział w ogólnopolskich kampaniach edukacyjnych, np. „Dla niej. Możemy więcej” dotyczącej raka jajnika, skierowanej do kobiet chorujących na nowotwory stref intymnych, ich partnerów, bliskich i przyjaciół, w trakcie której budynki użyteczności publicznej podświetlane były na kolor turkusowy, symbolizujący raka jajnika, czy „Między nami kobietami”, kampanii poświęconej mięśniakom macicy. W imieniu Polek z mięśniakami macicy, zwracałyśmy się do Ministra Zdrowia z uprzejmą prośbą o pomoc w sprawie polepszenia dostępu do nowoczesnych terapii w leczeniu mięśniaków macicy. Kolejną aktywnością, w której braliśmy udział była kampania “W kobiecym interesie”, propagująca bezpłatne badania profilaktyczne w 8 miejscowościach na terenie województwa mazowieckiego. W 2018 roku braliśmy również udział w Kampanii Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych pt. “Wczesne Wykrycie To Życie”. Uczestniczyli w niej pacjenci onkologiczni oraz osoby publiczne, znane i lubiane np.: H. Śleszyńska, M. Manowska, W. Gąsiewska, O. Szomańska. Celem kampanii było uświadomienie ważności badań profilaktycznych w kierunku chorób nowotworowych i wyrobienie nawyku ich regularnego wykonywania.

Podstawą świadomości jest wiedza. W ramach kobiecej solidarności przekazujemy sobie informacje na temat profilaktyki, jak i chorób onkologiczno-ginekologicznych. Chcemy, by przestały być w naszym kraju tematem tabu.

Dzisiejsza medycyna daje wiele możliwości leczenia chorób onkologiczno-ginekologicznych. Skuteczność wyleczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby w chwili jej wykrycia. Drogie Panie, BADAJMY SIĘ REGULARNIE U GINEKOLOGA.

 www.stowarzyszenie-magnolia.org